دو کشتی پاناماکس گندم روسیه در راه ایران


: 287

منابع تجاری اعلام کرده اند که دو کشتی پاناماکس حامل گندم روسیه این هفته یکی از بنادر بزرگ این کشور را به مقصد ایران ترک خواهند کرد.

 منابع تجاری اعلام کرده اند که ایران در هفته های اخیر یک میلیون تن گندم از بازارهای بین المللی خریداری کرده است. منابع خرید این گندم احتمالاً روسیه و برخی از کشورهای اتحادیه اروپا مثل آلمان هستند.

به گفته یک منبع آگاه، دو کشتی پاناماکس حامل گندم روسیه هفته جاری یکی از بنادر بزرگ این کشور را به مقصد ایران ترک خواهند کرد. یکی از مقامات فدراسیون تشکل های صنایع غذایی ایران در ماه اکتبر گفته بود این کشور قصد دارد 3 میلیون تن گندم در سال جاری وارد کند. علی اکبر مهرفرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران ماه گذشته اعلام کرد تهران یادداشت تفاهم هایی با روسیه و قزاقستان برای واردات موقت گندم امضا کرده است.

 یکی از تاجران گندم در مورد آخرین خریدهای ایران گفت:« باید ببینیم چقدر گندم تحویل داده می‌شود چون نقل و انتقال مالی با ایران هنوز هم بسیار مشکل است». جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم های آمریکا از سیستم مالی جهانی جدا شده است ولی عرضه غذا، دارو و سایر محصولات بشردوستانه از جمله غذای دام از این تحریم‌ها معاف شده اند. آمریکا همه چیز از فروش نفت گرفته تا کشتیرانی و فعالیت‌های مالی را هدف قرار داده که باعث شده بسیاری از بانک های خارجی نگران تجارت با ایران باشند حتی در معاملات بشردوستانه مثل ارسال غذا.

بیش از 20 کشتی حامل حدود یک میلیون تن غلات در ماه اکتبر در خارج از مرزهای ایران سرگردان مانده بود چون تحریم های آمریکا مشکلاتی در پرداخت ایجاد کرده و جلوی تلاش‌های ایران برای واردات کالاهای حیاتی را گرفته بود. به نظر نمی رسد شرکت های چند ملیتی غلات فروشندگان گندم در معاملات اخیر باشند. گفته می شود دو تاجر در خاورمیانه و یک موسسه تجاری آسیایی مسئول این فروش ها هستند. به گفته یکی از تاجران، منبع ارسال این یک میلیون تن گندم، روسیه و سایر مناطق دریای سیاه است. « اگر مشکل پرداخت حل شود، احتمالا 100 هزار تن گندم از آلمان وارد ایران میشود. مشکلاتی هم با آفت زدگی گندم روسیه وجود دارد».

 بیشتر این خرید ها توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران صورت گرفته است و چندین خریدار خصوصی هم این محموله ها را از طریق دریای مازندران دریافت می کنند.

 

دوشنبه ۱۶ دی ماه ۹۸

آدرس ارتباطی ما

نشانی کارخانه :  شیراز ، کیلومتر 15 بزرگراه شیراز - سروستان

تلفن تماس: 37758399 / 37758333-071

واحد فروش : 09171179318 / 37758444-071

کنترل کیفیت : 37758396-071

نمابر : 37758277-071

ایمیل : kamranfars_flour.mill@yahoo.com